מור שחורי-סטאל,פסיכולוגית קלינית בתל אביב ורעננה
מתי פונים לטיפול פסיכולוגי

אנשים לרוב פונים לטיפול כאשר הם חשים קושי, כאב, תסכול או החמרה במצוקה קיימת, גם כאשר הם מסתגלים ומתפקדים היטב. פעמים רבות גם כאשר יש חברים וקרובים משמעותיים, התחושה היא שאין בסביבה מענה מותאם לדברים שמתרחשים בפנים. השאלה מתי אני זקוק לפנות לאיש מקצוע על מנת להסתייע אינה פשוטה. אנשים מסוימים נעזרים באחרים בקלות ופונים ללא חשש, בעוד רבים אחרים אוהבים להרגיש כי מתמודדים בכוחות עצמם ועבורם האפשרות לפנות לעזרה היא פחות אינטואיטיבית וזמינה.

סיבות אופייניות לפניה לטיפול:
  • רבים פונים סביב קושי עימו הם מתמודדים : קושי במערכות יחסים במשפחה, ביחסים חברתיים או זוגיים; ריקנות, חוסר משמעות ותקיעות בתחומים שונים; פרידה או אובדן של דמות משמעותית; מצב רוח כללי ירוד עם חוסר במוטיבציה ואנרגיה; סימפטומים גופניים לא מוסברים שיתכן שמקורם רגשי ; פחדים או חרדות ; שאלות סביב זהות מינית ומיניות בכלל.
  • ישנם שפונים לטיפול מתוך רצון לפגוש את עצמם, להרחיב ולהעשיר את החיים הפנימיים ולעבור תהליך של צמיחה והתפתחות.
  • יש שנקלעים למצב משברי עקב אירועי חיים חיצוניים (כגון: מחלה, פרידה, תאונה וכו') וזקוקים לסיוע בהתמודדות והתארגנות מול המציאות החדשה.
  • בתקופות מסוימות בחיים, בהן מתמודדים עם מעברים ושינויים, כמו בתהליך היציאה מבית ההורים, במעבר לזוגיות או להורות או בעת שהילדים מתבגרים ועוזבים את הבית - מתעוררים לבטים ונחשפים קונפליקטים שיתכן שעד כה היו סמויים. במצבים כגון אלו, מתעורר הצורך במישהו שילווה במסע לקראת התקשרות או נפרדות, עצמאות ובגרות.

כמעט כל אדם יכול להיעזר בטיפול פסיכולוגי, אולם ההחלטה מתי לפנות קשורה למידת הפגיעה בתפקוד או באיכות החיים, לעוצמת הכאב והמצוקה ולמוטיבציה לשנות דברים בעצמו ובחייו. בכל מקרה של התלבטות, ניתן לתאם פגישת היכרות ולבדוק האם טיפול פסיכולוגי מתאים לכם.

2009 © Mor Shechory-Stahl
מור שחורי-סטאל, פסיכולוגית קלינית, רעננה ותל אביב. נייד: 054-5201895 אימייל: mor.shechory@psychologit.com