מור שחורי-סטאל,פסיכולוגית קלינית בתל אביב ורעננה
מהו טיפול פסיכולוגי

פירושו המילולי של המונח "פסיכותרפיה" הוא "ריפוי נפשי". הפסיכותרפיה נועדה לסייע לאדם למצוא את כוחותיו ומשאביו הפנימיים להתמודדות מודעת, גלויה ויעילה עם טווח הקשיים שפוגשים בחיים.

פסיכותרפיה פסיכודינמית היא טיפול באמצעות שיחות בהן המטופל יכול לדבר על כל דבר שעולה בדעתו – דברים מההווה, מהעבר וכן גם הגיגיו וחששותיו לגבי העתיד. המטופל מעלה את מה שמשמעותי עבורו מנקודת ראותו האישית, בלי צורך להסיט את עצמו אל מה שאחרים רואים בו או מצפים ממנו. כך מתאפשר למטופל לדבר על עצמו באופן חופשי ולהאזין לקולות השונים שבנפשו: המשמחים, הכאובים, המביישים והמפחידים. בטיפול, ניתן לאתר את הגורמים בנפש המטופל, שמסבים לו סבל ותקיעות ולחפש דרכים חדשות לפעולה ולהתמודדות, בדרך לשינוי.

המטפל מלווה את המטופל בדרכו למפגש עם העצמי הפנימי. תפקידו לעזור למטופל לפגוש בתוכו את החלקים שאינם מוכרים לו, אשר למרות היותם לא מודעים, הם משפיעים באופן מהותי על חייו ולעתים אף מנהלים אותם. המטפל, בתוך המסגרת הטיפולית, מעניק למטופל סביבה מאפשרת, בה המטופל יכול לגלות את העצמי האמיתי והאוטנטי שלו, לחוש חיוני וחי ולממש את כוחות הצמיחה הטבועים בו.

טיפול פסיכולוגי יכול להיות קשה במקומות בהם מתחברים לרגשות וזיכרונות כואבים, שעד כה הודחקו, כיון שהיו מאיימים מידי. בתוך הקשר הטיפולי, הדיסקרטי, המוגן והמכיל, מעז המטופל לעבור תהליך שלא הצליח לעשות עד כה ולעבד את החוויות והרגשות הקשים שקיימים בתוכו. לצד קושי או כאב, הטיפול הוא מתגמל, מגביר את ההבנה של המטופלים את עצמם, ומבהיר כיצד לבחור בחירות מיטיבות יותר שיובילו לתחושת סיפוק ושמחה.

משך הטיפול הפסיכולוגי משתנה מאוד מאדם לאדם, ונקבע לפי הצורך האישי של הפונה. ברוב המקרים, קשה לקבוע מראש מה יהיה אורכו של הטיפול. ישנם טיפולים המוגדרים כארוכי-טווח הנמשכים חודשים ואף שנים. בטיפולים אלו ניתן להכיר ולטפל באופן כולל ועמוק בתחומים רבים מחיי המטופל וליצור שינוי מבני וארוך טווח. במקרים בהם המטופל פונה עקב בעיה שהיא ממוקדת ובוחר לטפל בה מבלי לטפל בתחומים נרחבים מחייו, ניתן לבחור בטיפול דינמי קצר מועד, בו מתמקדים באופן יזום בבעיה בעטיה המטופל פנה. ייתכן שבעקבות הטיפול קצר המועד יעלו בעיות נרחבות יותר אשר יובילו לשיקול דעת משותף בדבר התחלת טיפול ארוך טווח.

2009 © Mor Shechory-Stahl
מור שחורי-סטאל, פסיכולוגית קלינית, רעננה ותל אביב. נייד: 054-5201895 אימייל: mor.shechory@psychologit.com